leťme.cz

Prohlížíte článek Za pravým sýrem Cheddar.

Za pravým sýrem Cheddar

cheddargorge1 Jediný původní a pravý sýr Cheddar si můžete koupit pouze na jednom místě a to v Cheddarské rokli (Cheddar gorge) v Anglii. Právě zde se totiž sýr Cheddar zhruba před osmi sty lety narodil a dodnes se zde i prodává v místním a zároveň nejstarším obchůdku prodávájící tento výborný sýr.

Cheddar jako královský sýr

Proč je ale Cheddar tak výjimečný a známý? No přece pro svou výbornou chuť, díky které si jej oblíbili králové a královny Anglie. Například Jindřich II. si jej oblíbil natolik, že jej vyhlásil za nejlepší sýr Británie a vzhledem k počtu objednávek byl sýr Cheddar oblíben i u celého dvoru. Za vlády Karla I. byl dokonce vyprodán ještě před tím, než byl vyroben. Neméně zajímavý je i výjev královny Viktorie před půltunovým kusem tohoto Cheddarského sýru, vyrobeného z mléka 700 krav.

 
 

Dnes si tento sýr můžete koupit v místním stylovém obchůdku, kde můžete rovnou i ochutnat ze spousty různých druhů Cheddarského sýru. Skvělí suvenýr z návštěvy této části Anglie – jen si musíte dát pozor, abyste jej cestou nesnědli. Naštěstí se dá dneska i objednat online ze stránek The Original Cheddar Cheese Company.

A jak tady vlastně k Cheddarskému sýru přišli? Podle legendy se zde začal vyrábět sýr velikou náhodou a to momentem, kdy jedna ze služek zanechala v jeskyni mléko.

Cheddar gorge a Mendip caves

Při návštěve Cheddarské rokle si nenechte ujít ani Mendipské jeskyně, nebo místní rozhlednu a návštěvu přilehlých kopců. Pěkně zde fouká a je zde nádherný rozhled. Celý výlet si můžete pěkně naplánovat s návštěvou Bristolu nebo Bath, neboť nejsou daleko. (Mapa.)

Fotogalerie

Líbil se vám článek? Podpořte jej a dejte o něm vědět i ostatním.


Ostrov Lesbos – domov básnířky Sapfó
Lesby a lesbičky – ty se vám především při pohledu na název ostrova vybaví. Ale úvaha je to mylná.

Drážďany a galerie Zwinger
Drážďany byly původně rybářskou vesničkou, ale postupem času se z ní stalo sídlo kupců, později markrabské město a poté lázeňská a královská rezidence.

Hampton Court Palace
Královský palác známý především díky Jindřichu VIII., Hampton Court Palace, měl být původně kardinálským renezančním sídlem.

Aquapark Tropical Islands
Tropical Islands rozhodně není pouhým obyčejným vodním parkem, ale imituje tropické letovisko, za jehož návštěvu byste dali obrovskou spoustu peněz a museli byste přeletět polovinu světa.