leťme.cz

Prohlížíte článek Vysoké Tatry – na Slovensko nejen za lyžováním.

Vysoké Tatry – na Slovensko nejen za lyžováním

rampouchy-studvodopadu

Zima je ještě stále v plném proudu a ve většině krajů České republiky se blíží čas jarních prázdnin. V příštích dnech proto společně v novém seriálu o našich východních sousedech navštívíme místa, která by mohla být inspirací pro Vaši dovolenou. Společně navštívíme známá lyžařská střediska, nezapomeneme ovšem ani na ty, kteří by chtěli poznávat hory tzv. „po vlastních“.

Ze Starého Smokovce na Hrebienok

Nepatříte-li mezi zdatné horaly, jsou následující řádky určené právě pro Vás. Máte-li malé děti, vezměte na tento výlet i sáňky, boby, či podobné náčiní, neboť nad Starým Smokovcem se nachází sáňková dráha. K jejímu začátku, tedy na Hrebienok se můžeme dostat buď pěšky, nebo s pomocí pozemní lanovky. Ta zde byla vybudována již v roce 1908, horní stanice se nachází ve výšce 1250 m n.m. Cena lístku přijde dospělého na 4,90 €, studenti a senioři zaplatí 4 €, děti 3,50 €.

K Studenovodským vodopádům

Z Hrebienku se na rozcestí vydáme po zelené směrem k Studenovodským vodopádům. Výhodou při všech túrách na Slovenském území jistě bude označování na směrových cedulích, kdy Slováci nepracují s údaji v km, ale v minutách, lépe se tedy zorientujeme, jak dlouho nám bude cesta k danému cíli trvat.

K vodopádům dorazíme po necelých 20 minutách. V zimním období se před námi místo vodopádů objeví zamrzlé ledopády, které ovšem nejsou o nic méně impozantnější. Ve ztichlém lese uslyšíme jen tiché bublání Studeného potoka, který se pod ledovými krustami a krápníky přece jen hlásí o slovo.

studenovodska-dolina

Od Rainerové chaty k Obrovskému vodopádu

 
 

Nedaleko Studenovodských vodopádů se nachází nejstarší chata v Tatrách- Rainerova chata. Ta byla postavená již v roce 1863. V současnosti je dokladem dřívější architektury a v zimním období se lidé chodí poklonit k Sněhovému betlému, který je vytvořen v těsné blízkosti chaty.

K obrovskému vodopádu se dostaneme po pár minutách cesty. Ve výšce 1330 m n.m. vytvoří Malý studený potok vodopád s výškou téměř 20 m. V zimě se podobně jako jeho menší Studenovodští „kolegové“ promění ve velký ledopád.

K cíli naší cesty – Zamkovského chatě

Celková cesta z Hrebienku na Zamkovského chatu nám nezabere více než hodinu a trasa patří mezi ty lehčí. I v zimě může být příjemnou procházkou pro celou rodinu.

Zamkovského chata se nachází v nadmořské výšce 1475 m, na horní hranici lesa při ústí Malej Studenej doliny. Chata turistům nabídne nejen občertvení, ale i obytování o kapacitě 28 lůžek. V této chatě si narozdíl od Rainerové chaty můžeme dát i teplá jídla, např. šošovicovou polévku či parené buchty. Chata se může stát zastávkou pro výstup na Teryho chatu. Tento výstup je ovšem fyzicky náročnější a v zimním období se pro „nehoraly“ a rodiny s dětmi nedoporučuje.

vichrici-ponicene-tatry

Cestu zpět můžeme absolvovat po červené, tzv. Tatranskej magistrále. Vyjdeme opět na Hrebienku, odkud můžeme na sáňkách sjet , popř. procházkou sejít do Starého Smokovca. Odtud můžeme busem, popř. elektrickou drahou sjet např. do Popradu.

V dalších vydáních se podíváme na Popradské pleso a do Popradu, města, jemuž se říká Brána do Tater.

Líbil se vám článek? Podpořte jej a dejte o něm vědět i ostatním.


Ostrov Lesbos – domov básnířky Sapfó
Lesby a lesbičky – ty se vám především při pohledu na název ostrova vybaví. Ale úvaha je to mylná.

Drážďany a galerie Zwinger
Drážďany byly původně rybářskou vesničkou, ale postupem času se z ní stalo sídlo kupců, později markrabské město a poté lázeňská a královská rezidence.

Hampton Court Palace
Královský palác známý především díky Jindřichu VIII., Hampton Court Palace, měl být původně kardinálským renezančním sídlem.

Aquapark Tropical Islands
Tropical Islands rozhodně není pouhým obyčejným vodním parkem, ale imituje tropické letovisko, za jehož návštěvu byste dali obrovskou spoustu peněz a museli byste přeletět polovinu světa.