leťme.cz

Prohlížíte článek Uluru a Kata Tjuta – slavné a tajemné symboly Austrálie.

Uluru a Kata Tjuta – slavné a tajemné symboly Austrálie

Území Austrálie je ze zhruba 6 % tvořeno národními parky a ty každý rok navštíví asi 4 miliony turistů. Největší část z nich pak míří do nejslavnějšího národního parku Austrálie – do NP Uluru – Kata Tjuta.

Monolit Uluru je jedním ze symbolů celé Austrálie

Uluru-Kata Tjuta

Skalní masiv Uluru (občas označovaný jako Avers Rock) je vedle Opery v Sydney asi nejznámější symbol Austrálie. Není to ale jediný monolit, který v tomto národním parku leží. Zhruba 30 kilometrů od něj totiž leží Kata Tjuta, uskupení dalších 36 monolitů, z nichž některé převyšují Uluru o více než 200 metrů.

Výška 348 metrů a délka 3,6 kilometru předurčuje Uluru k tomu, aby bylo dominantou celé centrální Austrálie. Vědci navíc předpokládají, že jde jen o „špičku ledovce“ a že celý masiv je mnohem větší. Odhadují, že zasahuje až do hloubky 5 kilometrů pod zemský povrch. A co to vlastně Uluru je? Laicky řečeno jde o sedimenty, které původně ležely na mořském dně a po ústupu moře byly během horotvorných procesů vyvrásněny na povrch.

 
 

Uluru ční se svou výškou 348 metrů k australskému nebi

Pro Aborigince, původní obyvatele Austrálie, je Uluru posvátným místem, na které nevstupují a nedoporučují to ani turistům. Některá místa na skále dokonce není možné kvůli tajemným kmenovým tabu ani fotografovat. O to víc ale celá tato oblast turisty láká.

A to i přesto, že vstup do parku činí 25 dolarů. Nutno ale poznamenat, že všechny tyto prostředky jsou použity na ochranu a obnovu australské přírody a že i tahle částka za pohled na zapadajícím sluncem ozářené Uluru opravdu stojí.

Autor: Lucka Štěrbová & ESO travel

Líbil se vám článek? Podpořte jej a dejte o něm vědět i ostatním.

redakce leťme.cz | , , ,
| Květen 24, 2011 | V Austrálie

Ostrov Lesbos – domov básnířky Sapfó
Lesby a lesbičky – ty se vám především při pohledu na název ostrova vybaví. Ale úvaha je to mylná.

Drážďany a galerie Zwinger
Drážďany byly původně rybářskou vesničkou, ale postupem času se z ní stalo sídlo kupců, později markrabské město a poté lázeňská a královská rezidence.

Hampton Court Palace
Královský palác známý především díky Jindřichu VIII., Hampton Court Palace, měl být původně kardinálským renezančním sídlem.

Aquapark Tropical Islands
Tropical Islands rozhodně není pouhým obyčejným vodním parkem, ale imituje tropické letovisko, za jehož návštěvu byste dali obrovskou spoustu peněz a museli byste přeletět polovinu světa.