leťme.cz

Prohlížíte stránku Braniborská brána.

Braniborská brána

Nejznámější a nejuznávanější historická památka hlavního města Německa je bezesporu Braniborská brána. Ta se v němčině nazývá Brandenburger Tor a stala se doslova symbolem Berlína. Stojí v úplném centru města mezi dvěma hlavními třídami. Směrem na západ od Braniborské brány vede ulice 17. června a na východ ulice Pod Lipami.

Z pohledu rozměrů je Braniborská brána v Berlíně vysoká 26 metrů a široká 65,5 metrů. Její délka činí 11 metrů. Vyrobena byla z pískovce. Z architektonického hlediska tuto stavbu řadíme do období raného klasicismu. Když se na Braniborskou bránu člověk zadívá pozorněji, tak zjistí, že poměrně nápadně připomíná svým vzhledem propylaje Akropolis v Athénách. Celkový počet průjezdů Braniborskou branou činí pět. Střední je nejširší. Brána je složena z patnáctimetrových sloupů vystavěných v iónsko-dórském stylu. Průměr každého z nich u paty činí 1,75 metru. Braniborská brána je zdobena jednak ornamenty a také různými reliéfy. Ty vyobrazují zejména výjevy ze života antického hrdiny Herkula, bohyně Minervy a řeckého boha Marta. Dominantou brány je pětimetrová socha kvadrigy. Ta představuje okřídlenou bohyni vítězství v momentu, kdy vjíždí do města na voze taženém čtyřmi koňmi.

 
 

Braniborská brána byla postavěna roku 1734 a sloužila jako celní brána v opevnění města Berlína. Do dnešní klasicistní podoby ji dal přestavět až král Friedrich Wilhelm II. Architektonicky se na bráně podílel hlavně Carl Gotthard Langhans. Kvadriga byla na bránu umístěna až roku 1793. Původně se jednalo o bohyni Eirene. Ta byla roku 1806 přepravena Napoleonem do Paříže, ale o 8 let později se do Berlína vrátila zpět. Když byla brána restaurována, věnec z dubového listí nahradili symbolem železného kříže. Díky tomu byla bohyně přejmenována na dnešní Viktorii.

Brána si také v dějinách prošla mnohými důležitými okamžiky. Původně měl pod Braniborskou bránou projíždět pouze císař, nicméně v roce 1933 byla brána svědkem průvodu NSDAP, když tato strana přebírala moc v tehdejším Německu. Na konci druhé světové války byl tento architektonický skvost poměrně hodně poničen německou dělostřeleckou jednotkou, když na bráně vyvěsili Rusové svou vlajku. V průběhu 20. století prošla Braniborská brána restaurací, přičemž z ní byl odstraněn železný kříž a orel.


Ostrov Lesbos – domov básnířky Sapfó
Lesby a lesbičky – ty se vám především při pohledu na název ostrova vybaví. Ale úvaha je to mylná.

Drážďany a galerie Zwinger
Drážďany byly původně rybářskou vesničkou, ale postupem času se z ní stalo sídlo kupců, později markrabské město a poté lázeňská a královská rezidence.

Hampton Court Palace
Královský palác známý především díky Jindřichu VIII., Hampton Court Palace, měl být původně kardinálským renezančním sídlem.

Aquapark Tropical Islands
Tropical Islands rozhodně není pouhým obyčejným vodním parkem, ale imituje tropické letovisko, za jehož návštěvu byste dali obrovskou spoustu peněz a museli byste přeletět polovinu světa.