leťme.cz

Prohlížíte stránku Berlínská televízní věž.

Berlínská televízní věž

Když budete hledat nejvyšší stavbu na evropském kontinentu, tak se musíte vydat do Berlína. Právě v hlavním městě spolkové republiky Německo byla zbudována obrovská televizní věž. Naleznete ji na Alexandrově náměstí a její celková výška činí 365 metrů.

Televizní věž v Berlíně

Její historie se začala psát již na počátku padesátých let 20. století. Původní stavbu rozhlasové a televizní věže o výšce 130 metrů plánovalo Ministerstvo pošty a spoje NDR na úplném okraji Berlína v části zvané Müggelbergen. Hned po zahájení prací v roce 1954 se vše muselo na nějaký čas zastavit, jelikož se zjistilo, že by věž ohrožovala provoz letecké dopravy u letiště Schönefeld. Dalším místem, na kterém měla být tato věž postavena, se stal park Friedrichshain. Samotný nápad postavit televizní věž právě na Alexandrově náměstí vznikl díky tomu, že nebyl přijat návrh na výstavbu plánovaného výškového domu vlády. Původní návrh na televizní věž pochází z dílny architekta Hermanna Henselmanna. Právě tento muž chtěl již v roce 1959 umístit na věž onu charakteristickou kulovitou část. Věž se stala doslova socialistickou dominantou města. I dnes, kdy už je doba komunismu dávno pryč, se Berlíňané pyšní touto stavbou a vůbec jim její minulost nevadí.

 
 

Drtivá většina obyvatel hlavního města tuto stavbu považuje za jednu z největších památek Berlína. Rozhodně se dnes již před věží nestojí fronty za účelem její prohlídky, ale na nedostatek návštěvníků si určitě stěžovat v Berlíně nemohou. Architektura věže je zachována tak, aby stavba odpovídala originálu z šedesátých let. Ve výšce 203 metrů byla zbudována kavárna s nádhernými panoramatickými výhledy. I výtahy, které fungují ve věži dnes, jsou o pouhé dvě vteřiny rychlejší, než tomu bylo u výtahů původních. Cestu o délce 204 metrů jsou schopny urazit za překvapivých 38 vteřin. Celková sanace televizní věže v Berlině začala roku 1991. Právě tehdy došlo k výměně mnoha součástí této věže. Nově byla instalována všechna protipožární i vysílací zařízení, výtahy, větrání i klimatizace. Vyměněny byly také všechny kabely vedoucí elektrický proud až k samotnému vrcholku věže. Mimořádné výšky dosáhla věž v roce 1997, kdy byla vyměněna téměř třetina vrcholu věže o celkové délce 115 metrů. Deutsche telekom, který tuto věž vlastní, vynaložil na opravy 50 milionů eur.

V současné době z této věže vysílá 29 televizních, 17 rozhlasových a 25 digitálních programů provozovaných různými společnostmi.


Ostrov Lesbos – domov básnířky Sapfó
Lesby a lesbičky – ty se vám především při pohledu na název ostrova vybaví. Ale úvaha je to mylná.

Drážďany a galerie Zwinger
Drážďany byly původně rybářskou vesničkou, ale postupem času se z ní stalo sídlo kupců, později markrabské město a poté lázeňská a královská rezidence.

Hampton Court Palace
Královský palác známý především díky Jindřichu VIII., Hampton Court Palace, měl být původně kardinálským renezančním sídlem.

Aquapark Tropical Islands
Tropical Islands rozhodně není pouhým obyčejným vodním parkem, ale imituje tropické letovisko, za jehož návštěvu byste dali obrovskou spoustu peněz a museli byste přeletět polovinu světa.