leťme.cz

Prohlížíte článek Poprad – brána do Tater, nejmenších evropských velehor.

Poprad – brána do Tater, nejmenších evropských velehor

img_8665

10. největší město Slovenska a současně jedno z nejdynamičtěji se rozvíjejících slovenských měst, to je současný Poprad, město ležící po obou březích stejnojmenné řeky.

Poprad, který má v současnosti více než 54 000 obyvatel, byl v období středověku, i částí novověku pouze jednou částí města. Ostatní části v současnosti tvoří, z velké části autonomní oblasti, města Poprad.

Jednou z nejkrásnějších historických částí Popradu je Spišská Sobota. Ta byla pro svou zachovalost z hlediska nádherného historického náměstí v roce 1950 prohlášena za městskou památkovou rezervaci.

Poprad je díky své výhodné poloze v rámci kotliny ideálním rozcestím pro turistiku všeho druhu. Na sever se rozprostírají Vysoké a Belianské Tatry, na východě Poprad obepíná Levočské pohorie, na jihu pahorkatina Kozích chrbtov.

Pro náročnější turisty je možné dostat se do Popradu s využitím letadla, neboť se zde rozprostírá nejvýše položené mezinárodní letiště pro dopravní letadla na krátkých a středních tratích. Nachází se v nadmořské výšce více než 700 m.

Pro ostatní návštěvníky, kteří do Popradu zavítají autem, popř. vlakem a neznají místní cesty, je významným dopravním prostředkem elektrická dráha, která Vás z Popradu dopraví do Starého Smokovce, odkud se můžete vydat na Hrebinok, popř. na Popradské či Štrbské pleso. Intervaly mezi jednotlivými jízdami „električek“ nepřesahují hodinu, jedná se proto o velmi výhodný a pohodlný způsob dopravy.

 
 

Poprad není ovšem pouze přestupním místem, resp. Křižovatkou pro návštěvu okolitých přírodních krás, nýbrž sám se může pochlubit bohatou historií a současným dynamickým vývojem, díky němuž se z něj stalo také zábavní centrum, v němž mohou návštěvníci strávit volné dny mezi aktivitami na horách.

Bezesporu největším lákadlem je Aquacity Poprad, které zde bylo vybudováno před několika lety po té, co podnikatel Jan Telenský objevil, že existují rozsáhlá podzemní jezera v blízkosti Popradu obsahující velké množství mineralizované geotermální vody. Telenský se tak pokusil o vytvoření největšího ekologického centra v Evropě, možná i na světě. Za poměrně příznivé finance se tu kloubí luxus i ekologie.

800px-aquacity_popradVstupné do Aquacity se v průměru pohybuje kolem 15 € za den. Záleží samozřejmě na tom, či chceme navštívit Aquacity na celý den, nebo jen na hodinu či dvě. Cena se také odvíjí od navštívených bazénů, kdy vstup pouze do plaveckého bazénu nepřesáhne cenu 3 €, naopak nejluxusnější část komplexu, Vital, nabízející termální bazény s možností baru přímo u okraje bazénu, solárium, posilovnu, sauny či vířivky Vás bude stát více než 20 €. Slevu mají senioři, studenti, děti a zdravotně postižení.

V komplexu je i možnost ubytování. Jedna noc v komplexu Aquacity Vás vyjde na 160 – 340 €.

Kromě Aquacity můžete v Popradě navštívit i kino Tatran, Divadlo Commedia či Podtatranské múzeum Poprad.

Fotografie Tater: autor Tomáš Púčik

Fotografie Aquacity: autor Xgeorg, http://commons.wikimedia.org/wiki/File:AquaCity_Poprad.jpg

Líbil se vám článek? Podpořte jej a dejte o něm vědět i ostatním.


Ostrov Lesbos – domov básnířky Sapfó
Lesby a lesbičky – ty se vám především při pohledu na název ostrova vybaví. Ale úvaha je to mylná.

Drážďany a galerie Zwinger
Drážďany byly původně rybářskou vesničkou, ale postupem času se z ní stalo sídlo kupců, později markrabské město a poté lázeňská a královská rezidence.

Hampton Court Palace
Královský palác známý především díky Jindřichu VIII., Hampton Court Palace, měl být původně kardinálským renezančním sídlem.

Aquapark Tropical Islands
Tropical Islands rozhodně není pouhým obyčejným vodním parkem, ale imituje tropické letovisko, za jehož návštěvu byste dali obrovskou spoustu peněz a museli byste přeletět polovinu světa.