leťme.cz

Prohlížíte článek Jeskyně krystalů – krása skrytá veřejnosti.

Jeskyně krystalů – krása skrytá veřejnosti

Jeskyně krystalůV severní části Mexika, několik kilometrů od městečka Chihuahua se před deseti lety povedl unikátní objev. Juan a Pedro sanchezovi objevily jeskyni plnou krystalů selenitu gigantických rozměrů. Ačkoli by se řeklo, že takovýto objev se musel stát návštěvnickou senzací, opak je pravdou.

Příběh se ovšem začíná již v roce 1910. Tenkrát byla objevena větší dutina, později nazvaná Cueva de las Espadas, tedy Jeskyně mečů. V tu dobu si objevitelé mysleli, že našli unikátní nález, jenž nic nepředčí. Bohužel v této době se příliš nedbalo na ochranu těchto skvostů a krystaly, které dosahovaly délky až 2 m se často staly exponáty soukromých sbírek a muzeí. Znehodnocení jeskyně množstvím krádeží a poškozením mikroklimatu vedlo k přísným opatřením v případu nálezu jeskyně z roku 2000.

 
 

Důl Naica, v němž se obě jesyně našly, je stále jedním z největších a nejaktivnějších dolů v Mexiku, kde se těží velké množství olova a stříbra. Dvě světové společnosti zabývající se výzkumem této jeskyně, italská a mexická, se tedy dohodly na podmínkách pro ochranu Jeskyně krystalů. Vědci se obávají, aby cennosti nedozírné hodnoty neskončily podobně jako Jeskyně mečů, přičemž krystaly v Jeskyni krystalů dosahují téměř nepředstavitelných rozměrů, kdy prozatím nejdelší prozkoumaný krystal měří 11, 4 m a průměr dosahuje téměr 2 m.

Přesný počet krystalů v Jeskyni krystalů není ovšem dodnes známý. Odhaduje se na 170, přes všechny mezinárodní projekty ovšem dodnes nebyla celá jeskyně prozkoumaná. Výjimečně se tentokrát nejedná o nedostatek peněz, nýbrž o neschopnost bojovat s přírodními podmínkami. V jeskyni je průměrná teplota nad 50°C a vlhost se pohybuje mezi 90 a 100%. Vstoupit v běžném oděvu do jeskyně je nemožné. Vsstup je možný pouze ve speciální chlazené kombinéze a dýchacím přístroji. I tak není možné pobýt v jeskyni déle než hodinu. Běžná doba návštěvy je kolem 20-ti minut. Uzpůsobením klimatických podmínek pro možnost návštěvy by došlo k porušení místního mikrokliamtu a tím k výraznému ohrožení krystalů. Změny mikroklimatu v Jeskyni mečů znamenaly zmatnění krystalů v důsledku usazení se prachu na nich.

V současnosti je tedy tato jeskyně neustále středem zájmu výzkumu odborníků. Návštěvníkům není návštěva povolena. Selenit patří k materiálům, které by mohla porušit i podrážka lidské boty či zarytí nehtu. Podobně nápad krást v této jeskyni by měl být rychle zamítnut. Jako odstrašující případ působí jistě příběh horníka, který si chtěl odnést jeden z menších krystalů, než se mu však povedlo dostat ven z jeskyně, udusil se horkým a téměř nedýchatelným vzduchem, jeho plíce zkolabovala a záchranáři už se dostali pouze k mrtvému tělu.

I přesto, že je tento skvost veřejnosti nepřístupný, patří ke světovým unikátům. Pohled na fotografie z míst, které můžete najít na: http://www.naica.com.mx/english/index.htm, jsou však strhující ukázkou toho, co za přírodní krásy se může skrývat pod zemí, aniž by to člověk objevil. Vždyť i při objevu těchto gigantů sehrála hlavní roli náhoda.

Foto: http://photojournal.jpl.nasa.gov/catalog/PIA10615

Líbil se vám článek? Podpořte jej a dejte o něm vědět i ostatním.

Kamila | , , ,
| Únor 24, 2010 | V Amerika

Ostrov Lesbos – domov básnířky Sapfó
Lesby a lesbičky – ty se vám především při pohledu na název ostrova vybaví. Ale úvaha je to mylná.

Drážďany a galerie Zwinger
Drážďany byly původně rybářskou vesničkou, ale postupem času se z ní stalo sídlo kupců, později markrabské město a poté lázeňská a královská rezidence.

Hampton Court Palace
Královský palác známý především díky Jindřichu VIII., Hampton Court Palace, měl být původně kardinálským renezančním sídlem.

Aquapark Tropical Islands
Tropical Islands rozhodně není pouhým obyčejným vodním parkem, ale imituje tropické letovisko, za jehož návštěvu byste dali obrovskou spoustu peněz a museli byste přeletět polovinu světa.